Riadiaca jednotka EV3 - kocka

 

 

Riadiaca jednotka EV3

(nazývaná aj "kocka" alebo "EV3")

 Na základe programu, ktorý je do nej vložený, spracováva vstupné informácie zo 4 senzorov a ovláda zariadenia/motory napojené na 4 výstupné porty. Riadiace jednotky EV3 je možné spojiť pomocou USB a znásobiť množstvo vstupov a výstupov, ak je to potrebné.     
EV3 má rozmery 7,2*11,2cm a váži bez batérii 178 gramov. 

 

Operačný systém, procesor pamäť.

EV3 má operačný systém Linux. Aj oficiálna verzia softvéru od firmy LEGO aj leJOS používa verziu Linuxu skompilovaného pre procesor Sitara AM1808.

Procesor Texas Instruments Sitara AM1808 patrí do rodiny procesorov ARM9 a beží na 300MHz. Toto číslo neznie oslňujúco ale s dobre vyladeným operačným systémom dokáže zastať kus práce.

EV3 obsahuje štandartne 80 MB pamäte (64 MB RAM, 16 MB flash). EV3 však obsahuje slot na SD kartu, ktorý otvára dvere k rozšíreniu pamäte. EV3 tým pádom umožmuje riešiť zložitejšie projekty náročné na pamäť. Napríklad ukladanie detailných máp prostredia alebo zložitých rutín.  

 

Vstupné a výstupné porty

EV3 má 4 vstupné porty pre senzory a 4 výstupné porty pre motory. 

Do vstupných portov možu byť pripojené senzory typu: analogový, I2C a UART.

Všetky EV3 senzory, okrem dotykového, sú digitálne typu UART. Digitálne senzory prenášajú dátový tok pomocou dátovej zbernice. Rýchlosť zbernice UART je až 460.8 Kbit/s, čo je podstatne viac ako 9.6 Kbit/s zbernice I2C. I2C podmorovaná EV3 len z dôvodu spätnej kompatibility so staršími senzormi NXT. 

 EV3 používa na portoch konektory RJ12.  

 

Dátová konektivita.

Spojenie počítača a EV3 (Napríklad pre vloženie programu do EV3) je možné pomocou USB, Bluetooth alebo WiFi. 

Pomocou USB portu je možné posielať dáta do EV3 rýchlosťou 12 Mbit/s. Je to najjednoduchší spôsob spojenia s PC, na ktorý postačuje UBS kábel s micro-B USB konektorom.

EV3 je v podstate PC bežiace na Linuxe s plnou podporou Bluetooth. Toto dáva EV3 potenciál na spojenie sa s rovnakými Bluetooth zariadeniami ako PC. Od ovládačov herných konzôl po klávesnice a audio zariadenia.

   Bluetooth tiež umožňuje pohodlne zobrazovať dáta z robotov na PC.

 

Batérie

EV3 štandartne funguje na 6 Ks AA batérií. Toto riešenie neodporúčame. 

Používanie dobijateľnej lítiovo-iónovej batérie (2200 mAh 7,4V) presne zapadajúcej do priestoru batérii sa nám skutočne osvedčilo. Výhodou tejto batérie je možnosť práce s robotom aj počas nabíjania.

 

dotykový senzor


Robot kombinuje údaje z dotykového snímača a vnútorného časovača zabudovaného v riadiacej jednotke za pomoci logickej funkcie OR.

 


Roboty vzájomne komunikujú pomocou Bluetooth. Prvý robot dáva druhému informáciu o tom, že na konci dopravníkového pása je výrobok a je potrebné ho zobrať.

 


Hra zobrazí podľa levelu hry, rôzne dlhý sled farebných zasvietení. Úlohou hráča je zopakovať sled. Program ovláda podsvietenie tlačidiel, reaguje na dotyky tlačidiel kocky. V súbore je uložené maximálne skóre, ktoré je prepísané vždy po jeho prekonaní.